Praca dla Opiekunek Seniorów w Niemczech

Na czym polega praca opiekunki osób starszych w Niemczech?

Zastanawiasz się, na czym polega praca opiekunki w Niemczech? Chcesz poznać prawa i obowiązki osób pracujących w opiece nad seniorami? Zobacz, jak wygląda dzień pracy w roli opiekunki osób starszych.

Co należy do zadań opiekunki osób starszych w Niemczech?

Przede wszystkim zakres obowiązków opiekunki może różnić się w zależności od stanu zdrowia podopiecznego. Natomiast czynności, jakie należą do zadań opiekunów można podzielić na te, które są związane z bezpośrednią opieką nad seniorem, jak i te dotyczące prowadzenia domu.

Pod pojęciem „opieka nad osobami starszymi” najczęściej kryje się:

  • pomoc w jedzeniu i piciu,
  • pomoc podczas ubierania się i rozbierania,
  • towarzyszenie podczas wizyt u lekarza,
  • pomoc w utrzymaniu higieny, a więc w trakcie kąpieli czy korzystania z toalety,
  • transfer podopiecznego z łóżka na wózek i odwrotnie,
  • zapewnianie towarzystwa.

Chociaż mogłoby się wydawać, że ostatni punkt dotyczy wyłącznie przebywania w pobliżu podopiecznego, zapewnianie towarzystwa oznacza jednak znacznie więcej. To nie tylko wspólne rozmowy, ale również dbanie o zdrowie fizyczne i psychiczne seniora poprzez regularne spacery, wykonywanie zaleconych przez fizjoterapuetę ćwiczeń, czytanie książek i gazet, wspólne rozwiązywanie krzyżówek, granie w planszówki oraz wiele innych aktywności. To właśnie dzięki nim jesteśmy w stanie zadbać o kondycję fizyczną i mentalną naszego podopiecznego.

Co natomiast oznacza prowadzenie domu? Są to wyłącznie lekkie czynności, takie jak:

  • gotowanie,
  • pranie,
  • sprzątanie,
  • robienie zakupów.

Co nie należy do obowiązków opiekunki osób starszych?

Pamiętajmy jednak o tym, że opieka nad seniorem nie może wykraczać poza nasze kwalifikacje. W związku z tym, opiekunka osób starszych w Niemczech nie ma obowiązku:

  • mycia okien,
  • koszenia trawy,
  • odśnieżania,
  • robienia zastrzyków,
  • ustawiania lekarstw,
  • zmieniania opatrunków,
  • ubierania rajstop uciskowych.

Podczas ustalania warunków umowy możemy zgodzić się na określone prace dodatkowe. Natomiast pamiętajmy, że naszym zadaniem jest opieka nad podopiecznym, która sama w sobie jest odpowiedzialnym i czasochłonnym zajęciem, które wymaga dużego zaangażowania.

Jak wygląda typowy dzień opiekunki w Niemczech?

Zazwyczaj zaczyna się od porannej toalety seniora. To, w jak wielu czynnościach musimy wesprzeć podopiecznego, zależy od jego stanu zdrowia. Czasami wystarczy jedynie asekuracja, w innych przypadkach musimy go ubrać oraz umyć w łóżku lub łazience.

Często zdarza się, że senior ma przydzieloną pielęgniarkę z niemieckiej służby zdrowia, czyli Pflegedienst, która przyjeżdża do niego, aby zająć się rozdzieleniem leków czy wykonaniem zastrzyku.

W tym czasie opiekunka może zająć się przygotowaniem śniadania. Należy pamiętać o wszelkich zaleceniach lekarskich, które odnoszą się do diety podopiecznego. Zdarza się, że wymaga on na przykład rozdrabniania pokarmu. W każdym przypadku warto jest dbać o to, aby jedzenie serwowane seniorowi dostarczało mu ważnych składników odżywczych.

Po śniadaniu przychodzi czas na sprzątanie lub robienie zakupów. Następnie przygotowywany jest obiad. Senior najczęściej ogląda wtedy telewizję lub czyta. Po zjedzeniu posiłku, podopieczny zwykle odpoczywa.

Jeszcze przed kolacją, możemy zabrać seniora na spacer, pograć w planszówki lub w inny sposób aktywnie spędzić ten czas. Wieczorem pomagamy podopiecznemu w utrzymaniu higieny oraz przygotowujemy kolację. Gdy senior już zaśnie, możemy odprężyć się po dniu pracy oglądając ulubiony serial czy zaglądając do książki. Pamiętajmy jednak, że także w ciągu dnia przysługują nam przerwy.

Miejmy na uwadze, że czasami może okazać się konieczne wstawanie w nocy do podopiecznego, aby pomóc mu na przykład dojść do toalety.

Jakie są warunki pracy w opiece nad osobami starszymi w Niemczech?

Zastanawiasz się, jak wygląda praca opiekunki w praktyce? W naszej agencji dla opiekunek osób starszych w Niemczech, możesz liczyć na dni wolne oraz przerwy. Ważne jest to, aby w tym czasie zregenerować siły fizyczne i psychiczne. Możesz wybrać się na wycieczkę rowerową po okolicy lub zwiedzić inne miasto. To bardzo istotne, abyś zadbała również o własne zdrowie.

Jeszcze zanim zaakceptujesz daną ofertę pracy, dokładnie wyjaśnimy Ci, jakie warunki panują na miejscu. Skąd to wiemy? Dobra agencja pracy opiekunek osób starszych w Niemczech osobiście sprawdza to podczas odwiedzin w domu seniora. Poznanie stanu fizycznego i psychicznego, a także charakteru podopiecznego, jak i warunków mieszkaniowych, jest niezwykle ważne. Dzięki temu Ty nie musisz obawiać się, że rzeczywistość będzie odbiegała od obiecanych warunków pracy.

Pracując w opiece nad seniorami nie ponosisz kosztów, które związane są z wyżywieniem, transportem oraz zakwaterowaniem. Co więcej, zapewniamy Ci ubezpieczenie zdrowotne, dzięki czemu możesz swobodnie korzystać z opieki medycznej w Niemczech.

Kto może zostać opiekunką seniorów w Niemczech?

Znasz już obowiązki, ale też prawa opiekunki. Jeżeli zadajesz sobie pytanie, czy Ty również mogłabyś pracować w tym zawodzie, postaramy się teraz jak najlepiej wyjaśnić Twoje wątpliwości.

Czy można zostać opiekunką osób starszych bez doświadczenia? Nawet jeżeli dotychczas praca w opiece była Ci obca, nic nie stoi na przeszkodzie, aby rozpocząć karierę właśnie w tej branży. W takim przypadku istotne są natomiast Twoje cechy osobowości. Jaka powinna być opiekunka seniorów? Przede wszystkim pełna empatii i zrozumienia. Podopieczny może mieć wahania nastrojów lub też odmawiać współpracy. Opiekunki to osoby lubiące pomagać innym. Zastanów się, w jakim stopniu to określenie do Ciebie pasuje. Co więcej, musisz być cierpliwa oraz darzyć sympatią starsze osoby. Jesteś zorganizowana? Tym lepiej!

Czy trzeba znać język niemiecki, aby wyjechać w roli opiekunki osób starszych do Niemiec? Oczywiście im lepiej znasz język, tym masz większe szanse na znalezienie odpowiedniej oferty pracy. W wielu przypadkach dobra znajomość języka niemieckiego jest wymogiem. Często ma to związek z tym, że senior boryka się ze słabszym słuchem lub też niecierpliwi się, gdy bywa niezrozumiany. Natomiast również z podstawową znajomością niemieckiego możesz znaleźć pracę w opiece. W trakcie pobytu w Niemczech z pewnością uda Ci się podnieść swój poziom językowy.

Jeżeli chcesz wskoczyć na wyższy poziom, możesz zapisać się na kurs języka niemieckiego, który dedykowany jest opiekunkom seniorów. Nauczysz się zwrotów potrzebnych w naszej branży.

Czy trzeba posiadać prawo jazdy, aby zostać opiekunką w Niemczech? W większości przypadków prawo jazdy jest zbędne. Pielęgniarki czy fizjoterapeuci zazwyczaj przyjeżdżają do podopiecznego, aby w domu podać mu leki, zmienić opatrunek czy wykonać ćwiczenia. Prawo jazdy może być potrzebne w sytuacji, w której senior posiada samochód oraz mieszka na wsi, a w pobliżu nie ma sklepów.